Finance and Administration Portfolio Organizational Chart

The graphic version of the Finance and Admin org chart is available online

If you have questions or updates, please email dsharp@uoregon.edu.

Finance and Administration Portfolio

Senior Vice President for Finance and Administration & Chief Financial Officer: Jamie Moffitt (Executive Assistant: Shannon Rose)

  • Business Affairs: Associate Vice President for Business Affairs & University Controller, Kelly Wolf
    • Payroll Services
    • Financial Services
    • Student Financial Services
    • Treasury Operations
    • Business Affairs Information Systems
  • BFADA: Associate Vice President for Budget, Financial Analysis, and Data Analytics, Brian Fox
    • Budget and Resource Planning
    • Institutional Research
    • Academic Budget Support
  • Administrative Services: Assistant Vice President for Administrative Services, Jon Marchetta
    • External Relations Administrative Service (ERAS)
    • Provost's Administrative Services Team (PAST)
    • Finance and Administration Shared Services (FASS)
    • Shared Services Information Technology
    • Service Team
  • CPFM: Associate Vice President for Campus Planning and Facilities Management & University Architect, Michael Harwood
    • Facilities Services
    • Utilities and Energy
    • Campus Planning
    • Design and Construction
    • Office of Sustainability
  • Human Resources: Vice President and Chief Human Resources Officer, Mark Schmelz
    • Programs & Services and Operations
    • Employee and Labor Relations
    • Talent, Classification & Compensation
    • Retirement Plans Management (serves seven public higher education institutions in Oregon)
    • Office of Investigations and Civil Rights Compliance (OICRC; reports directly to the president)
  • Information Services: Vice President and Chief Information Officer, Abhijit Pandit
    • Enterprise Solutions
    • Customer Experience
    • Information Security
    • Technology Infrastructure
  • Safety and Risk Services: Vice President and Chief Resilience Officer, André Le Duc
    • University Police Department
    • Environmental Health and Safety
    • Emergency Management and Continuity
    • Risk Management and Insurance
    • Location Innovation Lab
  • Campus Services: Associate Vice President for Campus Services & Chief of Staff to the VPFA, Deborah Butler
    • Office of the Senior VPFA
    • Transportation Services
    • Vivian Olum Child Development Center
    • Print Services

Business Affairs

Associate Vice President for Business Affairs & University Controller: Kelly Wolf

  • HR and Business Operations Manager: Holly Syljuberget
  • Executive Support Specialist: CJ Nelson
  • Director Payroll Services: Anita Gurule
  • Director Financial Services: Vacant
  • Director, Student Financial Services: Krista Borg
  • Director, Treasury Operations: Jeff Schumacher
  • Director, Business Affairs Information Systems: Mark McCulloch

Business Affairs: Payroll Services

Director Payroll Services: Anita Gurule

  • Payroll Operations Manager: Elisabeth Howe
    • Foreign National Specialist: Erin Driscoll
    • Academic Payroll Specialist: Chad Hartvigsen
    • Classified Payroll Specialist: Mindy Schmidling
    • Retirement Payroll Specialist: Jay Butler
    • GE Payroll Specialist: Keri Bartow
    • Academic Pay/Retirement Specialist: Adrian Hartvigsen
    • Work Study Payroll Specialist: Austin Doerksen
    • Student Payroll Specialist: Mike Kasahun
    • UKG System Analyst: Gail Glader
      • Student Employees (2)
  • Senior Payroll Accountant: Eric Bever
  • HRIS Accountant: Cathy McDermond
  • Payroll Tax Accountant: Crissy JoNesbitt

Business Affairs: Financial Services 

Director Financial Services: Vacant

  • Senior Tax Accountant/Analyst: Joy Germack
  • Accounts Payable Manager: Diane Carl
    • A/P Program Specialist: Carmela Kortum
    • Admin Program Specialist: Audrey Gilliam
    • Vendor Maintenance Assistant: Leslie Wicker
    • Vendor Coordinator: Serina Dugan
    • Student employee
  • Travel Manager: Brooke Millett-Montgomery
    • Travel Technician: Angie Towle
    • Travel Technician: Vacant
    • Travel Technician (Temp): Layla Ghazalba
    • Program Technician: Sally Frisella
  • Financial Reporting Manager: Stuart Mellor
    • Fiscal Analyst: Ana Vaquer-Flynn
    • Fiscal Analyst: Christina Green
  • Assistant Director of Financial Services and Accounting Manager: Brett Giles
    • Fiscal Coordinator: Robbin Howard
    • Financial Information System (FIS) Control Accountant: Phil Davis
    • Property Control Accountant: Aly Roper
    • Lease Accountant: Jill Ritz
    • Property Control Inventory Specialist: Cheyenne Dickenson
    • Property Control Accountant: Dylan DeRosa
      • Student employee

Business Affairs: Student Financial Services

Director, Student Financial Services: Krista Borg

  • A/R Manager: Kathleen Brown
    • A/R Accountant: Jallene Cammack
    • Student Sponsor Specialist: Amity Miles
    • A/R Program Technician: Kate Thompson
    • Student Account Specialist: Vianney Reyes Ramirez
    • A/R Accountant: Lara Grant
    • Student Account Specialist: Kari St. Aubyn
  • Program Rep: Kim Wylie
  • Program Rep: Maryam Peigahi
  • Cashier Manager: Mike Syljuberget
    • Cashier Specialist: Thomas Morter
    • Cashier Specialist: Val Menge
    • Deposit Coordinator/Trainer: Stacy Vigil
    • Cashier Specialist: Gina Thompson

Business Affairs: Treasury Operations

Director, Treasury Operations: Jeff Schumacher

  • Senior Treasury Analyst: Jesse Williams

Business Affairs: Information Systems

Director, Business Affairs Information Systems: Mark McCulloch

  • Analyst Programmer: Joseph Muennich
  • Analyst Programmer: Paul Naylor
  • Banner System Analyst: Michael Walsh
  • System Analyst: Jody Bleisch
  • Training Manager/Banner Analyst: Brian Strait

Back to Top

Budget, Financial Analysis, and Data Analytics (BFADA)

Associate Vice President for Budget, Financial Analysis, and Data Analytics: Brian Fox (also has a dotted reporting line to the Provost's office)

Budget and Resource Planning (BRP)

  • Director, Budget and Resource Planning: Stuart Laing
    • Program Manager & Fee Book Admin: Vacant
    • Senior Financial Analyst: Janine Neyssen
    • Senior Financial Analyst: Kelly Peterson
    • Financial Analyst: Christina Hansberry
    • Financial Analyst: Vacant

Office of Institutional Research (IR)

  • Director, Institutional Research: JP Monroe
    • Assistant Director: Claire Matese
      • Institutional Research Analyst: Daisy Venegas-Rogers
    • Associate Director: Andrea Larson
      • Institutional Research Analyst: Dayle Gregory
    • Senior Institutional Research Analyst for Financial Systems: George Helbing

 

Administrative Services

Admin Services Leadership

Associate Vice President for Administrative Services: Jon Marchetta

  • Strategic Advisor for Talent and Engagement: Natalie Hardy
  • Executive Assistant and Strategic Coordinator: Sara Yilmaz
  • Senior Director, External Relations Administrative Service (ERAS): Richard Menard (Administrative Assistant: Vacant)
    • Director, Compliance and UOAA Business Management: Holly Brown
    • Director, Business Operations: Cherokee Staples
    • Director, Human Resources : Marcella Sharp
  • Director, Provost's Administrative Services Team (PAST): Courtney Pahl
    • Associate Director, Human Resources: Serena Jaspera
    • Associate Director, Business Operations: Karri Pargeter
  • Director, Finance and Administration Shared Services: Lisa Howard
    • Assistant Director, Business Operations, Purchasing and Logistics: Heather Nunn
    • Assistant Director, Accounting Systems: Tawnee Gerig-Brunson
    • Associate Director FASS-HR: Melissa Koval
  • Director, FASS Information Technology: Justin Porter
  • Service Manager: Megan DeLaney
    • Program Representative: Amy Squires
    • Program Representative: Cameron Goertzen
    • Program Representative: Anna Seamon

External Relations Administrative Services

  • Senior Director, External Relations Administrative Services: Richard Menard
    • Director, Compliance and UOAA Business Management: Holly Brown
      • Project Coordinator (limited duration): Amber Lyons
      • Finance and Administrative Manager: Vacant
        • Finance and Administrative Program Technician: Crystal McPheeters
        • Accountant: Vacant
    • Director, Business Operations: Cherokee Staples
      • Contracts and Compliance Manager: Loni Spear
      • Fiscal Coordinator: Chris Mortensen
      • Fiscal Program Administrator: Vacant
      • Associate Director of Finance: Heidi Clarke
        • Financial Program Administrator: Javi Martinez
        • Fiscal and Travel Coordinator: Andrew Bemiller
        • Fiscal and Travel Coordinator: Vacant
    • Director, Human Resources: Marcella Sharp
      • HR and Employee Services Specialist: Sandi Ash
      • HR and Employee Services Specialist: Mary Studebaker-Reed
      • HR Generalist: Christine Bender Herrera
      • HR Generalist: Vacant
      • ELR support from Associate Director of Employee and Labor Relations: Ellen Grant
      • Assistant Director, Talent, Recruitment, and Onboarding: Mary Adams
        • Talent Specialist: Vacant
        • Talent Specialist: Vacant

Provost's Administrative Services Team (PAST)

  • Director, Provost's Administrative Services Team (PAST): Courtney Pahl
    • Associate Director, Human Resources: Serena Jaspera
      • Recruitment Specialist: Carolina Jackson
      • Recruitment Specialist: Jannie Drawyer
      • Recruitment Specialist: Jacquelin Johnson
      • HR Coordinator: Bao Adam
      • HR Coordinator: Brandy Chenoweth
      • HR Coordinator: Vacant
      • ELR support from Associate Director of Employee and Labor Relations: Ellen Grant
    • Program Support Specialist: Jeremy Clothier
    • Associate Director, Business Operations: Karri Pargeter
      • Admin Program Specialist - Accounts Payable: John Ivie
      • Payroll Coordinator: Monica Wan
      • Payroll Coordinator: Vacant
      • Travel Coordinator: Danielle Savoie
      • Business Operations Specialist: Lisa Montgomery
      • Accounting Tech: Megan Green
      • Accounting Tech: Vacant
      • Research Administrative Coordinator: Alisa Naleway
      • Research Administrative Coordinator: Yully Lengkong

Finance and Administration Shared Services (FASS)

Director, Finance and Administration Shared Services (FASS): Lisa Howard  (Administrative Coordinator: Karina Lake)

  • Assistant Director for Business Operations, Purchasing and Logistics : Heather Nunn
    • Buyer: Susan Osterman
    • Buyer: Paul Blancher
    • Buyer: Lance Lindsey
    • Mail Services Coordinator: Rebecca Lucas
    • Warehouse Coordinator (Lead): Cody Sterna
    • Warehouse and Logistic Assistant: AJ Locati
    • Warehouse and Logistic Assistant: Dave Fleming
    • Warehouse and Logistic Assistant: Chris Mueller
    • Warehouse and Logistic Assistant: Dakota Mozingo-Manning
  • Assistant Director Accounting Systems: Tawnee Gerig-Brunson
    • Business Operations Manager: Valerie Mickelson
      • Accounting Assistant: Debbie Bell
      • Accounting Assistant: Deanna Tarango
      • Accounting Assistant: Tina Bedinger
  • Interim Business Operations Manager: Clara Sherer
    • Financial Administrative Program Specialist: Annika Hatch
    • Financial Administrative Program Specialist: Ling Fan
  • Travel Coordinator: Candy Erspamer
  • Financial Manager: Sandy Goodell
  • Financial Manager: Drew Anderson
  • Financial Manager: Dan Shepard
    • Grants and Contracts Accountant: Fumiko Nute
  • Associate Director FASS-Human Resources: Melissa Koval
    • Payroll Manager: Kathleen Duberowski
      • Assistant Payroll Manager: Elizabeth Seider
      • Administrative Program Assistant: Tina Bentley
      • Administrative Program Assistant: Vacant
    • HR Generalist: Jamie Price
    • Recruitment Specialist: Daisy Wu
    • Recruitment Specialist: Mercedes Rathswohl
    • Recruitment Specialist: Katie Murray
    • Recruitment Specialist: Meg Gerow Smith
    • ELR support from Associate Director of Employee and Labor Relations: Ellen Grant

FASS Information Technology

Director FASS IT: Justin Porter

  • Business Operations Analyst Supervisor: Alex Koleber
    • Business Operations Analyst: Michael Freel
    • Business Operations Analyst: TC Crumpton
  • Operating Systems Network Analyst: Mitch Sherwood
  • Operating Systems Network Analyst: Bill Anderson
  • Operating Systems Network Analyst: James Barnum
  • Operating Systems Network Analyst: Sean Ewing
  • Operating Systems Network Analyst: Abigail Iliesi
  • Operating Systems Network Analyst: Nate Wallace
  • User & Application Support Consultant: Pedro Perez
  • Information Technology Consultant: Casey Ellis

Campus Planning and Facilities Management (CPFM) 

CPFM Leadership Team 

Associate Vice President for Campus Planning and Facilities Management & University Architect: Michael Harwood (Executive Assistant: Natalie Davis)

  • Director of Design & Construction: Darin Dehle 
    • Assistant Director Engineering & Utilities Systems: Jeff Madsen
    • Design Manager and Staff Architect: David Cates
    • Assistant Director Business Operations: Rob Basto
    • Senior Associate Director Capital Projects: Tom Shepard
      • Small Projects & Capital Improvements Manager: Bruce Budzik
  • Director of Utilities & Energy: Steve Mital
    • Associate Director of Utilities Operations: Paul Langley 
      • Office Specialist: Desiree Higgins
      • Utilities Maintenance Program Manager: Robert 'Kyle' Wilson
    • Associate Director of Utilities Electrical: Rick Tabor
  • Director of Campus Planning: Emily Eng
    • Executive Support Specialist: Cassie Taylor
  • Director of Facilities Services: Jeff Butler 
    • Executive Assistant: Debbi Davis
    • Associate Director Environmental Services: Kevin Farthing
      • Custodial Services Manager: Tim Winder
      • Solid Waste Manager: Phil Chesbro
      • Landscape Supervisor: Rosalee Clanton
    • Associate Director Building Systems: Jim Cody
      • Carpentry, Paint, and Night Maintenance Manager: Tad Lueck
      • Mechanical & Plumbing Shop Manager: Shaun Frasier
      • Electrical Supervisor: Rob Berg
    • Assistant Director Work Management: LeAnna Pitts
      • Construction Services Manager: Justin Grishkin
      • Asset Reliability Manager: Sharon Ginn
    • Facilities Manager UO Portland: Ken Sievers
  • Director of Sustainability: Steve Mital 
    • Assistant Director: Sarah Stoeckl

CPFM: Design and Construction 

Director Design & Construction: Darin Dehle

  • Assistant Director Engineering & Utilities Systems: Jeff Madsen
    • Project Mechanical Engineer: Kevin Waldrop
    • Project Mechanical Engineer: David Kephart
    • Engineer/Inspector: Dan Morehouse
    • Project Civil Engineer: Vacant
    • Project Electrical Engineer: Adam Bell
  • Design Manager and Staff Architect: David Cates
    • Interior Designer: Alison Hake
    • Design Associate and Records Coordinator: Nathan Chaffee
    • Design Associate & Lab Planner: Brianna Liberty
  • Senior Associate Director Capital Projects: Tom Shepard
    • Small Projects & Capital Improvements Manager: Bruce Budzik
      • Move Coordinator: Jeff Hanson
      • Owner's Representative: David Mason
      • Owner's Representative: Janell Cottam
      • Owner's Representative: Waymon Banks
    • Owner's Representative: George Bleekman
    • Owner's Representative: Gene Mowery
    • Owner's Representative: Denise Stewart
    • Owner's Representative: Martina Oxoby
    • Owner's Representative: Luke Helm
    • Owner's Representative: Colin Brennan
    • Owner's Representative: Jenna Shope
    • Owner's Representative: Tim Allenbaugh
    • Owner's Representative: Monica Hasek
    • Owner's Representative: Damon Rutherford
    • Owner's Representative: Renée Benoit
    • Owner's Rep - Portland Campus: Melissa Moshofsky
  • Assistant Director Business Operations: Rob Basto
    • Accountant: Melanie Jackson
    • Accountant: Suzanne Dodge
    • Accountant: Mikel Rhodes
    • Accountant: Vacant
    • Contract Specialist: Shelly Knight
    • Accounts Payable: Kara Moaratty
    • Project Coordinator: Wanita Tiburcio
    • Process Development and Outreach Coordinator: Becca Puleo

CPFM: Utilities and Energy 

Director of Utilities & Energy: Steve Mital

  • Office Specialist: Desiree Higgins
  • Associate Director of Utilities Operations: Paul Langley
    • Utilities Maintenance Program Manager: Robert 'Kyle' Wilson
      • Administrative Program Specialist: Misty Kasper
      • Program Technician: Vacant
    • Co-Generation Engineer: Bowen Garner
    • Co-Generation Engineer: R. James Dumas
    • Co-Generation Engineer: Gary Malone
    • Co-Generation Engineer: Steven Page
    • Co-Generation Engineer: Jay Van Orman
    • Co-Generation Engineer: Cory Hime
    • Co-Generation Engineer: Kiles White
    • Co-Generation Engineer: Ross Kalal
    • Co-Generation Engineer: Nick Nighswonger
    • Co-Generation Engineer: Jeff Day
    • Pipe and Steamfitter: Rick Schwab
    • General Maintenance Mechanic: Alastair Millie
    • General Maintenance Mechanic: Stephen Klatt
  • Associate Director of Utilities Electrical: Rick Tabor
    • Electrical and Control System Tech: Dave Harris
    • Electrical and Control System Tech: Matthew Smith
    • Instrumentation & Controls Manager: Vacant
    • Engineer Utilities: Vacant
    • Electrical and Control System Tech: Jered Lewis
    • Electrical and Control System Tech: Kai Adams
    • Electrical and Control System Tech: Matthew Paeschke
    • General Maintenance Mechanic: Vacant

CPFM: Campus Planning 

Director of Campus Planning: Emily Eng (Executive Support Specialist: Cassie Taylor)

Campus Planning Group
  • Assistant Director of Campus Planning: Aaron Olsen
    • Planning Associate: Liz Thorstenson
    • Landscape Associate: Vacant
Real Estate Group
  • Senior Real Property Officer: Melinda Seeley
  • Real Estate Property and Lease Specialist: Vacant

Space Management Group
  • Assistant Director, Space Management: Esther Foss
    • Planning Associate/Space Analyst: Jayde Hansen
    • Space Data System Program Analyst: Marie Swarringim

CPFM: Facilities Services 

Director of Facilities Services: Jeff Butler (Executive Assistant: Debbi Davis)

  • Associate Director Environmental Services: Kevin Farthing
  • Associate Director Building Systems: Jim Cody
  • Assistant Director Work Management: LeAnna Pitts
  • Facilities Manager UO Portland: Ken Sievers
Environmental Services

Associate Director Environmental Services: Kevin Farthing

Custodial Services
  • Custodial Services Manager: Tim Winder

Graveyard Shift

  • Custodial Operations Supervisor: Kayla Vouchell Rodriguez
    • Custodial Coordinator: Brad Johnson
    • Custodial Coordinator: Joel Cotton
      • Custodian: Thomas Miller
      • Custodian: Yujie Jiang-Schrantz
      • Custodian: Natalia Shulgina
      • Custodian: Sim Lau
      • Custodian: Carrie Hill
      • Custodian: William Mapfumo
      • Custodian: Craig Aldrich
      • Custodian: Brian Cadwalader
      • Custodian: Phillip Scott
      • Custodian: Oliver Robertson
      • Custodian: Reynolds "Mario" Perez
      • Custodian: Richard Reed
      • Custodian: Randy Baumann
      • Custodian: Dan Carpenter
      • Custodian: Robert Wilson
      • Custodian: Ron Tucker
      • Custodian: Sarah Schneider
      • Custodian: Josh Ednoff
      • Custodian: Sandy Spithill
      • Custodian: Gus Abshere
      • Custodian: Cameron Hart
      • Custodian: Vladimir Prime
      • Custodian: Vacant
      • Custodian: Vacant

Weekend and Day Shifts

  • Custodial Operations Supervisor: Nick Grant
    • Custodial Coordinator (Floor Crew) Weekend Shift: Alex Smith
      • Custodian: Gary Dunlap
      • Custodian: Jessica Smith
      • Custodian: Dominyk Yanez
      • Custodian: Vacant
      • Custodian: Vacant
      • Custodian: Vacant
    • Custodial Coordinator Day Shift: Johnny Earl
    • Custodial Coordinator Day Shift: Vacant
      • Custodian: Tim Gerling
      • Custodian: Nancy Salamanca Ramirez
      • Custodian: Randy Dye
      • Custodian: Maria Alvarado Jimenez
      • Custodian: Brandon Russell
      • Custodian: Pablo Reyes Hernandez
      • Custodian: Austin Brown
      • Custodian: Vivian Barbour
      • Custodian: Gavin Rose
      • Custodian: Cesar Rojas De La Torre
      • Custodian: Armida Ango
      • Custodian: William Boswell
      • Custodian: Patrick Crespo
      • Custodian: Haybid Jimenez Fallas
      • Custodian: Blanca Calderon
      • Custodian: Natali Salamanca Ramirez
      • Custodian: Morie Conteh
      • Custodian: Vacant
      • Custodian: Vacant
      • Trades Maintenance Coordinator: Cory Elgin
        • Trades Maintenance Worker: Tory Thornton
        • Trades Maintenance Worker: Jerimiah Igou

Swing Shift

  • Custodial Operations Supervisor: Michael Philley
    • Custodial Coordinator: Wally Morris
    • Custodial Coordinator: Vacant
      • Custodian: Andrew Sechrist
      • Custodian: Bertha Collman
      • Custodian: Marco Diaz
      • Custodian: Mark Stores
      • Custodian: Kent Slocum
      • Custodian: Dave Benafel
      • Custodian: Ben Hull
      • Custodian: Timmy Barbour
      • Custodian: Steve Blakely
      • Custodian: Becca Jones
      • Custodian: Claudia Seaholm
      • Custodian: Tearsa Hobbs
      • Custodian: Miguel Marin
      • Custodian: Joseph Boyan
      • Custodian: Christopher McLaughlin
      • Custodian: Zach Ogborn
      • Custodian: Emmett Wilson
      • Custodian: Melvin Stratis
      • Custodian: James Barbour
      • Custodian: Jon Seven
      • Custodian: Ethan Arneson
      • Custodian: Leon Holst
Solid Waste
  • Solid Waste Manager: Phil Chesbro
    • Program Coordinator: Jeff Ziglinski
    • Program Coordinator: Bret Jensen
    • Program Coordinator: Vacant
    • Equipment Operator: Yancy Sautner
    • Equipment Operator: Vacant
Landscaping
  • Landscape Supervisor: Rosalee Clanton
    • Trades Maintenance Coordinator: Justin Tidrick
    • Grounds Maintenance Worker: Nicholas Sloss
    • Grounds Maintenance Worker: Gregg Coumas
    • Grounds Maintenance Worker: Todd Gillen
    • Grounds Maintenance Worker: Vacant
    • Grounds Maintenance Worker: Vacant
    • Trades Maintenance Coordinator: Jane Brubaker
    • Grounds Maintenance Worker: Mike Mcleod
    • Grounds Maintenance Worker: Madeline Bolt
    • Grounds Maintenance Worker: Brian Fingerhut
    • Trades Maintenance Coordinator: Becket DeChant
    • Grounds Maintenance Worker: Aaron Maxwell
    • Grounds Maintenance Worker: Dan Roll
    • Grounds Maintenance Worker: Lauren Meyer
    • Grounds Maintenance Worker: Vacant
Fleet Services
  • Automotive Mechanic LEAD: Steven Harris
    • Automotive Mechanic: Ryan Baker
    • Automotive Mechanic: Tyler Alexander
    • Automotive Mechanic: Gary Foreman
Building Systems

Associate Director Building Systems: Jim Cody

  • Carpentry, Paint, and Night Maintenance Manager: Tad Lueck
Night Maintenance 
  • Carpenter LEAD: Jeremiah Dillon
  • Carpenter: Paul Rollins
  • Trades Maintenance Worker: Matthew Knox
  • Painter: Ottmar Geitner
  • Trades Maintenance Worker: Michael Zmolek
Carpentry
  • Carpenter: Patrick Bolls
  • Carpenter: Neil Jordan
  • Carpenter: Terry Huuki
  • Carpenter: Matthew McFadden
  • Carpenter: Mike McCoy
  • Carpenter: Mike Kahula
Paint
  • Painter LEAD: Rick Chase
    • Painter: Tom Sheridan
    • Painter: Bob Petersen
    • Painter: Don Kaufman
Maintenance Support Shop
  • Maintenance Support Supervisor: Gabe Hein
    • Trades Maintenance Coordinator: Kyle Spangler
    • Trades Maintenance Worker: Quinton Cole
    • Trades Maintenance Worker: Pete Enfield
    • Trades Maintenance Worker: Steven McCoy
    • Trades Maintenance Worker: John Cabaniss
    • Trades Maintenance Worker: Bob Lyman
    • Trades Maintenance Worker: Christopher Hallam
    • Trades Maintenance Worker: Ashley Igou
    • Trades Maintenance Worker: Adam Knight
    • Trades Maintenance Worker: Vacant

Lock and Door Shop
  • Lock and Door Supervisor: Steve Seeley
    • Locksmith: Dave Petersen
    • Locksmith: Angee Brown
    • Carpenter: Tucker Clawson
    • Access Coordinator: Vanessa Abbott
Mechanical & Plumbing
  • Mechanical & Plumbing Shop Manager: Shaun Frasier

Mechanical Shop

  • General Maintenance Mechanic: Adam Bartram
  • General Maintenance Mechanic: Davy Strother
  • General Maintenance Mechanic: Mike Allen
  • General Maintenance Mechanic: Piper Fahrney
  • General Maintenance Mechanic: Vacant
  • Pipe and Steam Fitter: Sean Woods
  • Refrigeration Mechanic: Jacob Sebren
  • Refrigeration Mechanic: Vacant
  • Trades Maintenance Worker: Jeremy Niccum
  • Trades Maintenance Coordinator: Vacant

Plumbing 

  • Plumber LEAD: Ron Warren 
  • Plumber: Nic Patton
  • Plumber: Olin Vermillion
  • Plumber: Jeff Kiester
Electrical
  • Electrical Supervisor: Rob Berg
    • Electrical/Control Systems Technician LEAD: Ernie Dangerfield
      • Electrician: Roland Guerrero
      • Electrician: Jeff Clark
      • Electrician: Garrett Lloyd
      • Electrician: Vacant
Building Automation Systems (BAS)
  • BAS Superintendent: Stacy Breaux
    • Electrical/Control Systems Technician: Robin Wood
    • Electrical/Control Systems Technician: Alton Halstead
    • Electrical/Control Systems Technician: Brandon Floeck
    • Electrical/Control Systems Technician: Vacant
    • Electrical/Control Systems Technician: Vacant
    • Analyst Programmer: Shan Rimmey
Work Management

Assistant Director Work Management: LeAnna Pitts

Construction Services
  • Construction Services Manager: Justin Grishkin
    • Construction Project Manager and Field Estimator: Alorie Mayer
Work Control
  • Work Control Program Specialist Lead: Judy Peters
    • Work Control Program Assistant: Sandi Henley
    • Work Control Program Assistant: Jude Hess
    • Work Control Program Assistant: Terri Winn
    • Work Control Program Assistant: Vacant
    • Work Control Program Assistant: Vacant
Asset Reliability
  • Asset Reliability Manager: Sharon Ginn
    • Asset Reliability Management Specialist: Jaime Perpinan
    • Preventative Maintenance Program Assistant: Sandi Cullimore
Facilities, UO Portland

Facilities Manager UO Portland: Ken Sievers

  • Trades Maintenance Coordinator: Mark German
    • Trades Maintenance Worker: Vacant
  • Custodial Coordinator: Luis Rojas
    • Custodian: Ariana Framness
    • Custodian: Vacant

CPFM: Office of Sustainability 

Director of Sustainability: Steve Mital

  • Assistant Director: Sarah Stoeckl
    • Program Coordinator: Katie Lucca
    • Campus Natural Areas Steward: Emily Hamblen
  • Program Assistant: Cimmeron Gillespie
  • Energy Analyst: Ryan Haag
  • Energy Program Specialist: Madeline Jonas-Lowery

Back to Top

Human Resources

Vice President and Chief Human Resources Officer: Mark Schmelz

  • Director, Retirement Plans Management: Gay Lynn Bath (Retirement Plans Management serves seven public higher education institutions in Oregon)
    • Retirement Benefits Coordinator: Crystal Farset 
    • Retirement Benefits Analyst: Katy Hatfield
  • Executive Assistant/Strategic Initiatives Coordinator: Jeff Groves
    • HR Administrative Assistant: Louise Hutson
    • Manager, HR Service Center: Michelle Cottrell
      • HR Specialist: Miriam Silvers
      • HR Specialist: Teresa Bonomini

HR: Programs & Services

  • Chief of Staff and Senior Director of HR Programs & Services: Kaia Rogers
  • Associate Director of Benefits: Anne Willis
    • Senior Medical Leaves Coordinator: Kenny Ly
    • Leaves Coordinator: Tracy Lilley
    • Benefits Coordinator: Cindy Huie
    • Benefits Coordinator: Juniper Thompson
  • HR Communications Coordinator: Anna Duncan
  • Senior Associate Director, Employee Development and Engagement: Tiffany Lundy
    • Learning and Development Coordinator: Chloe Barnett
    • Learning and Development Coordinator: Sheena Kindred
      • Interim HR Learning and Development Assistant: Sierra Plots
  • Senior Associate Director of HR Operations: Catherine Bonomini-Smith
    • HR Operations Analyst: Spencer Johnson
    • HR Operations Coordinator: Wendy Fuller
    • HR Specialist: Erin Sandvold
    • Interim HR Specialist: Hailey Eckerdt

HR: Employee & Labor Relations

Director Employee and Labor Relations: Chris Meade

  • Assistant Director and Accommodations Coordinator: Celia Nittmann
  • Associate Director Employee and Labor Relations: Peter Fehrs
  • Associate Director Employee and Labor Relations: Dan Currier
  • Associate Director of Employee and Labor Relations: Ellen Grant
  • Associate Director Employee and Labor Relations: Brittany Jayne
    • ELR Specialist: Jennifer Maynard

HR: Talent, Classification & Compensation

Director of Talent, Classification and Compensation: Jenna Schuttpelz

  • Associate Director, University Talent Acquisition: Maeve Anderson
    • Recruitment Consultant: Sara Bowman
      • Recruitment Specialist: Mollie Peterson
    • Recruitment Consultant: Shawna Gilbert
    • Recruitment Consultant: Ellie Glunn
  • Assistant Director for Classification & Compensation: Grant Keeney
    • Classification & Compensation Analyst: Randi Schmechel
    • Classification & Compensation Analyst: Bryce Root
    • Classification & Compensation Analyst: Tang Tumbahangphe
    • Classification & Compensation Analyst: Ben Kintner
    • Classification & Compensation Analyst: Harmony Stobaugh
      • Classification & Compensation Specialist: Samuel TenBrook
      • Classification & Compensation Specialist: McKenzie Burnett
  • HR Diversity, Equity, and Inclusion Analyst: Megan Flanigan
  • Dual Career Liaison: Rhonda Smith

HR: Community of Practice

  • Director, Community of Practice: Sue Russell
    • HR Project Manager: Jacqueline Moreno
    • HR Project Manager: Vacant

Back to Top

Information Services (IS)

  • Vice President and Chief Information Officer (CIO): Abhijit Pandit (also has a dotted reporting line to the Provost's office)
    • Executive Assistant and Operations Manager: Kristin Smith
      • IS Exec Support Specialist: Haylea Berry
  • Chief Information Security Officer: José Dominguez
  • Associate CIO for Technology Infrastructure & Chief of Staff: Christy Long
  • Associate CIO for Enterprise Solutions: Melody Riley Ralphs
  • Associate CIO for Customer Experience: Vacant

Information Services: Information Security Office

Chief Information Security Officer (CISO): José Dominguez

  • Director of IT Security Compliance: Cleven Mmari
    • Senior IT Security Compliance Analyst: Leland VanBrunt
    • IT Security Compliance Analyst: Andy Preising
  • Director Security Services and Information Assurance: Vacant
    • IT Security Analyst: James Ingalls
    • IT Security Analyst: Matt Love
    • Cyber Security Operations Center (CSOC) Manager: Jon Miyake
      • Student Employees
    • IT Disaster Recovery Program Manager: Andy Smith

Information Services: Technology Infrastructure

Associate CIO for Technology Infrastructure & Chief of Staff: Christy Long

  • Senior Network Automation Architect: Stephen Fromm
  • Senior Network Engineering Architect: Rick Hicks

  • Director of Voice Systems & Data Center Operations: Eric Fullar
    • Data Center Operations Manager: Rebecca Albrich
      • Data Center Systems Specialist: Aaron Boykin
      • Data Center Equipment Specialist: Juan Gonzalez
      • Data Center Systems Specialist: Bruce McCarthy
      • Student employees
    • Communications Software Specialist: Dana Shedd
    • Wireless Systems Specialist: Kirk Johnson
    • Critical IT Systems Mapping Specialist: Louie Vidmar
    • Communications Software Specialist: Dan Albrich
      • Student employees
  • Director of Core Infrastructure Services:  Barry Peterson
    • Infrastructure Engineer: Christopher Wiesemann
    • Infrastructure Engineer: Jason Edmiston
    • Infrastructure Engineer: Michael Avers
    • Infrastructure Engineer: Derek Smith
    • Server Systems Engineer: Craig Sorenson
    • Server Systems Engineer: Steven VanDevender
    • Server Systems Engineer: Patrick Mollman
    • Server Systems Engineer: Brandon Kellogg
    • Cloud Architect: Sarah Knickerbocker

Director of AV Services and Capital: Andy Vaughn

  • Director of Network Services: Joseph Mailander
    • Network Engineer: Joel Burks
    • Network Engineer: Don Gathers
    • Network Engineer: Robbie Gardner
    • Network Engineer (wireless): Ron Mirabile
    • Network Engineer: Chris Trown
    • Network Engineer: Dan Vance
    • Network Development Engineer: Ryan Leonard
    • Network Engineer (Wireless): Alex Harris
    • Network Engineer: Jon Schuller
    • Network Engineer: Michael Daily
    • Network Analyst: Vacant
    • Network Analyst: Felix Golledge-Ostmeier
  • Manager of Communications Infrastructure: Andrew Morgan
    • Data Network Specialist: Robert Harris
    • Data Network Specialist: Kyle Turner
    • Network and Telecom Technician: RJ David
    • Network and Telecom Technician: Justin Roper
    • Student employees
  • Manager of AV Services: Melodie Moore
    • Videographer-Temp: Ward J. Biaggne
    • Videographer/Production Coord.: Jacob Boxx
    • Student Employees
    • Classroom Tech Specialist: Henry Mills
    • Classroom Tech Specialist: Justin Cope
    • Student Employees
  • A/V Systems Engineer: Ramiro Vasquez
  • A/V Systems Engineer: Edward Mason 
  • Integration Progammer/Engineer: Scott Roshak
  • Director of Research Advanced Computing Services (RACS): Daniel Majchrzak
    • High Performance Computing Architect: Mark Allen
    • Solutions Architect: Lucas Crownover
    • Research Software Engineer: William Winter
    • Computational Scientist: Vacant
    • Research Service Manager: Vacant

Information Services: Enterprise Solutions

Associate CIO for Enterprise Solutions: Melody Riley Ralphs

  • IT Process Improvement Manager: Guy Eckelberger
  • Enterprise Business Architect: Kelsey Lunsmann
  • Director of Digital Work Experience: Jeff Jones
    • Enterprise Communications Systems Admin: Rik Frankel
    • Senior Microsoft Exchange Administrator: David Bartlett
    • Identity Management Team Lead: Rob Chevalier
    • Enterprise Applications Administrator: Andrew Montgomery 
    • Senior Application Infrastructure Engineer: Chris Bernard
    • Microsoft Active Directory Admin: Michael Galicia
    • Application Security Engineer: Derek Stahl
    • Enterprise Applications Admin: Rebecca Bradley
    • Sr App Infrastructure: Sam Crow
  • Director of Solutions Development & Data Services: Derek Wormdahl
    • Database & Application Administrator: George Kolajo
    • Database & Application Admin: Vacant
    • Enterprise Data Asset Manager: Clarke Morris
    • Database Application Degree Works: Vacant
    • Senior App Infrastructure Engineer: Brandon Dold
    • Enterprise Systems Developer: Vacant
    • Senior App Infrastructure Engineer: Eric Shoemaker
    • Enterprise Systems Developer: Keith Folsom
    • Application Infrastructure Engineer: Edward Au
    • Software Solutions Development Manager: Tyfanie Wineriter
      • Banner Student Information System Administrator: Vacant
      • Analyst Programmer: Peter Bauer
      • Application Service Specialist: Ash Robinson 
      • Application Service Manager: Theron Roe
      • Analyst Programmer: Kelly Gossett
      • Application Service Manager: Kris Katkus
      • Analyst Programmer: Vacant
      • Analyst Programmer: Cameron Seright
      • Web Application Developer & Administrator: Jesse Sedwick
      • Analyst Programmer: John Zhao
      • Analyst Programmer: Dennis Pipes
      • Analyst Programmer: Nathan Healea
        • Student employee
    • Assistant Director of ERP (Enterprise Resource Planning) & Data Services: Travis Shea
      • Data Analyst: Tim Sawyer
      • Data Analyst: Rachael Latimer
      • ETL (Extraction, Transformation, Loading) Developer: Brock Lampman
      • Data Analyst: Jody Bramel
      • Data Engineer: Vacant
      • Senior Enterprise Resource Planning (ERP) Developer: Billy Ray
      • Analyst Programmer: Tim Ketchum
      • Analyst Programmer: Gunawan Darmadi
      • Enterprise Software Developer: Fraser Barron 
      • Analyst Programmer: James Joule
      • Enterprise Software Developer: Ken Matheis
      • ERP Developer: Vacant
  • Director of Enterprise Architecture & Solution Performance: Loring Hummel
    • Digital Accessibility Architect: Grey Pierce
    • Solutions Architect: Vacant
  • Director of Teaching & Learning Technology: Ben Brinkley
    • Learning Systems Administrator: Tim Boshart
    • Senior Application Support Coord Teaching and Learning Tech: Satoko Ura Dhillon
    • Senior Application Support Engineer: Eddie Matovu
    • Learning Systems Administrator: Brandon Schmidt

Information Services: Customer Experience

Associate CIO for Customer Experience: Vacant

  • IT Service Management Program Manager: Travis Boulware
  • Strategic Communications Specialist: Nancy Novitski
  • Director of IT Programs & Projects: Kim Catania
    • Enterprise IT Project Manager: Anupam Katkar
    • Enterprise IT Project Manager: Paul Taylor
    • Enterprise IT Project Manager: Carolyn Schmidt
    • Enterprise IT Project Manager: Tim Lundergan
    • IT Business Analyst: Heather Dean
    • IT Business Analyst: Nick du Mayne
    • IT Business Analyst: Vacant
  • Director User Support Services (USS): Gary Sullivan
    • Knowledge Manager USS: Michael Glover Moresi
      • Training Specialist: Melanie Ferstman
    • Associate Director USS: Matt Phillips
      • Manager User Support Services: Sean Sharp
        • Information Technology Consultant: Zeke Petersen
        • Information Technology Consultant: Jeremy Smith
        • Information Technology Consultant: Freedom Buchanan
        • Student Employees
      • Information Tech Consultant: Justin Ambron
      • Desktop Services Technician: Isaiah Kautzman
      • Systems Administrator: Geoffrey Marcus
      • Information Tech Consultant: Antony Raj
      • Information Tech Consultant: Kristina Shirley
    • Director Information Services/Infrastructure Technology: Shandon Bates
      • Manager User Support Services: Doug Burzell
        • Digital Media Production Specialist: Chris Cosler
          • Student Employees
        • Classroom and Video Technology Specialist: Sean Curtin
        • Info Technology Consultant : David Nadbornik
        • Information Technology Consultant (Portland): Kale Brewer
        • Operating System/Network Analyst: Clayton O'Brien
        • Operating System/Network Analyst: Jason Huang
      • Network Operating Syst/Network Analyst: Karl Owens
        • Student Employees
      • Operating System/Network Analyst: Scott Pierson
      • Desktop Services Technician: Don Dixon
      • Information Technology Consultant: Spencer Bellerby
      • Analyst Programmer (LCB): Morgan Chapleau-Stein
      • Analyst Programmer (LCB): Irina Botvinnik
      • Associate Director of User Support Services: Vacant
      • Manager, User Support Services: Ginamarie Jones
        • User Support Technician: Jess Yates
        • User Support Technician: Jose Alejandro Guzman Silva
        • Network Administrator: Greg Cole
        • Student employees
    • Associate Director USS: Duncan Barth
      • Manager User Support Services: Ken Loge
        • Information Technology Consultant: Iris Vannatta
        • Information Technology Consultant: Ben Droscher
        • Library Technology Services: Samuel Villalobos
          • Student employees (25)
        • Information Technology Consultant: Kyle Bolton 
        • Information Technology Consultant: Andrew Newton 
      • Manager User Support Services: Andrew Kurzhal
        • System Administrator: Steve Parker
        • System Administrator: Vacant
        • System Administrator: Vacant
    • Director, Customer Service and Support: Sara Stubbs
      • Tech Access & Support Specialist: Sandra Lee
      • Tech Access and Support Specialist: Jillian Balfour
      • Manager, User Support Services: Michael DeTie
        • User Support Technician: Sam Chen
        • User Support Technician: Chris Gardner
        • Systems Administrator: Jyllian Martini
        • User Support Technician: Riley Langdon-Callahan
        • Information Technology Consultant: Nick Friesen
      • Manager, User Support Services: Mike Orr
        • User Support Technician: Michael Clark
        • Information Technology Consultant: Blu Diaz
        • Systems Administrator: Dave Roberts
        • User Support Technician: Corey Swift
        • Information Technology Consultant: Joey Valko
          • Student employees
      • Manager, User Support Services: Katie Harsh
        • Technology Service Desk Coord: Robert Bennett
          • Student employees
        • Technology Service Desk Coordinator: Alice Brown
          • Student employees
        • Technology Service Desk Coordinator: David Wagner
          • Student employees
        • Senior Technology Support Analyst: Bobbi Bothel
        • Technology Support Analyst: Robyn Van Ryzin
    • Associate Director for Enterprise Device Management (EDM): Michelle Brown
      • EDM Administrator: Jason Shirley
      • EDM Administrator: Michael Suskin
      • EDM Administrator: Ryan Stasel
      • EDM Administrator: Vacant
      • Enterprise Software Services Manager: Will DeGauven
      • Buyer: Tyrone Russ
      • Accounting Technician: Liz Pehaim
      • EDM Lab Manager: Peter Verrey
        • EDM Lab Administrator: Eric Andrews Jensen
        • EDM Lab Administrator: Ben Heiken

Back to Top

Safety and Risk Services (SRS)

Vice President and Chief Resilience Officer: André Le Duc (Executive Assistant & IMT Planning Chief: Lindsey Salfran)

  • University Chief of Police: Jason Wade
  • Director of EHS and Radiation Safety Officer: Steve Stuckmeyer
  • Chief of Staff and Senior Director of SRS Operations: Krista Dillon
  • Director of Risk Management and Insurance: Deb Donning
  • Director of Location Innovation Lab: Ken Kato

SRS: University Police Department

University Chief of Police: Jason Wade

  • Executive Coordinator: Rachel Dale
    • Office Specialist: Melody Keene
  • Director of Community Engagement: John Johnson III

Police Operations Group
  • Police Captain – Operations: Don Morris
    • Patrol Sergeant: Scott Clark
    • Patrol Sergeant: Jared Davis
    • Patrol Sergeant: Chris Phillips
    • Patrol Sergeant: Bo Macovi
    • Patrol Sergeant: Kevin Kimmel
    • Detective: Geri Brooks
    • Police Officer: Adam Lillengreen
    • Police Officer: Steven Barrett
    • Police Officer: Chris Waggoner
    • Police Officer: Carol Lawton
    • Police Officer: Josh Nascimento
    • Police Officer: Curtis Ewing
    • Police Officer: Ian Schwartz
    • Police Officer: Rebekah Galick
    • Police Officer: Vacant
    • K9 Police Officer: Anthony Button
Physical Security Office
  • Director of Physical Security: Carl Peaster
    • Security Alarm Technician: Nick Hough
    • Community Service Officer: Nathan Diamond
    • Community Service Officer: Piere Francia
    • Community Service Officer: Urbano Solis
    • Community Service Officer: Bo Morris
    • Community Service Officer: Jing Wen Su-Parker
    • Community Service Officer: Justin Vejar
    • Community Service Officer: Vacant
    • Community Service Officer: Vacant
    • Community Service Officer: Vacant
    • Community Service Officer: Vacant
    • Community Service Officer: Vacant
    • Community Service Officer: Vacant
Police Administrative Group
  • Police Administrative Captain: Clint Dieball
    • Property & Evidence Technician: Royce Myers
Security Operations Center
  • Assistant Director Security Operations Center: Ashley Dougherty
    • Records Technician/Communication Officer: Wendy Wahto
    • Security Operations Center Program Manager: Michelle Vaughn
      • Communications Officer: Alison Backes
      • Communications Officer: Jeremy Nelson
      • Communications Officer: Patrick Haider
      • Communications Officer: Alonzo Castillo Ranch
      • Communications Officer: DeLisa Gardner
      • Communications Officer: Devin Hamlin
      • Communications Officer: Benner Cox
Portland Campus
  • Portland Director of Campus Safety: John Hromco
    • Community Service Officer: Jay Koble
    • Community Service Officer: Juan Martinez
    • Community Service Officer: Daylene Davis
    • Community Service Officer: Vacant

SRS: Environmental Health and Safety

Director of EHS and Radiation Safety Officer: Steve Stuckmeyer

Research Safety Services
  • Laboratory Safety Manager/Biosafety Officer: Laurie Graham
    • Laboratory Safety Officer: Laura Taggart-Murphy
    • Research Safety Coordinator: Nicole Nesser
    • Lab Safety Student Employees
  • Hazardous Materials Manager/Chemical Safety Officer: Ben Bythell
    • Hazardous Waste Program Coordinator: Seth Sponcey
    • Hazardous Materials Specialist: Jenny Kane
Environmental Sciences
  • Environmental Services Manager: Adam Jones
    • Environmental Compliance Manager: Kim Singleton
    • Building Sciences Coordinator: Nate Ferguson
    • Building Sciences Technician: Jack Burgess
    • Environmental Student Employees
Occupational Health and Safety
  • Occupational Health and Safety Manager: Haily Griffith
    • Ergonomic Safety Coordinator: Michelle Gillette
    • Occupational Safety Officer: Justin Zunker
    • Occupational Health and Safety Specialist: Kersey Bars
University Fire Marshal Group
  • University Fire Marshal: Vacant
    • Interim Fire Protection Manager: Zach Earl
      • Fire Safety Officer: Mike Brooks
      • Fire/Life Safety Professional: Todd Schwartz

SRS: Emergency Management and Continuity Program

Chief of Staff and Senior Director SRS Operations: Krista Dillon

  • Continuity & Emergency Manager: Vicki Strand
  • Interim Threat Assessment Case Coordinator: Shelly Clark
  • Administrative Program Assistant: Sierra Schlegelmann
SRS Administrative Group
  • Campus Relations Coordinator: Molly Kennedy
    • Business Services Coordinator: Zoey Johnson
    • Office Specialist: Hayden Kolodziejski
      • SRS Student Interns

Enterprise Risk Management Program

  • ERM Project Manager, Cami Thompson

SRS: Risk Management and Insurance

Director, Risk Management and Insurance: Deb Donning

Insurance and Compliance

  • Assistant Director Risk Management and Insurance  Lisa Taylor
    • Workers' Comp Program Coordinator: Tiffany Lee
    • Risk Specialist: Ruby Thompson

Workers' Compensation Program

  • Workers' Comp Program Manager: Trish Lijana
SRS: Location Innovation Lab/Campus GIS and Mapping

Director, Location Innovation Lab: Ken Kato

  • Innovation Program Coordinator: Amy Shadell

Campus GIS and Mapping Group

  • GIS Manager: Brook Eastman
    • GIS Analyst Programmer: Lillie Parker
    • Campus Mapping and GIS Interns

GIS Software Development Group

  • Senior Developer Campus GIS: Justin White
  • Software Developer: Andreas Wenzel

Back to Top

Campus Services

Associate Vice President for Campus Services & Chief of Staff to the VPFA: Deborah Butler

  • Director, Transportation Services: David Reesor
  • Director, Vivian Olum Child Development Center: Tamara Clark
  • Print Services Manager: April Nero

Transportation Services

Director, Transportation Services: David Reesor

  • Assistant Director, Field Operations: James McGladrey
    • Parking Service Representative: Mark Bradley
      • Field Generalist: David Huckaby
      • Field Generalist: Cody Souza
    • Shuttle Program Manager: Grif Lowrey
    • Shuttle Program Manager: Bryne Hagstrom
    • Access Shuttle Transporter: Billy Pruitt
    • Duck Rides Program Specialist: Vacant
    • Duck Rides student employees
  • Assistant Director: Paula Ellison
    • Office Specialist: Matthew Gross
    • Office Specialist: Alex Milshtein
    • Office Specialist: Rhonda Reed
    • Office Specialist: Kirsten Anderson
    • Student employees
  • Transportation Planner: Josh Kashinsky
    • Active Transportation Coordinator: Rachel Glaeser

Vivian Olum Child Development Center

Director, Vivian Olum Child Development Center: Tamara Clark

  • Assistant Director for Education: Ellie Thomas
    • Classroom teachers
  • Assistant Director & Program Coordinator: Candace Jensen
    • Receptionist: Jenna Montes
    • Floater teachers
    • Student employees
  • Enrollment and Operations Coordinator: Kristy Larson

Print Services

Print Services Manager: April Nero

Production Team

  • Print Services Technician (Lead): Heidi Pohl
  • Print Services Technician: Heath Hiam
  • Print Services Technician: Tiera Allen
  • Bulk Mail Coordinator: Toni Burnette
  • Bindery Worker (Lead): Dave Juvenal
  • Bindery Worker: David Catherwood
  • Printing Trades Specialist: Alonzo Costilla

Customer Service Team

  • Assistant Manager: Dann Perry
    • Copyright Clearance Coordinator: Kati Kronholm
    • Customer Service and Outsource Coordinator: Trey Stanton

Office of the Senior VP for Finance and Administration

  • Executive Assistant to Senior VPFA Moffitt: Shannon Rose 
  • Associate Vice President for Campus Services & Chief of Staff to the VPFA: Deborah Butler
    • Operations and Executive Assistant: Brandalee Davis
    • Project Manager: Debbie Sharp

Back to Top